Tüketiciler Duyulduklarını Hissediyor Mu?

Ruder Finn, kültürel açıdan akıllıca dinlemenin ve insanları fikirlerini ifade etmeye teşvik etmenin, şirketlerin parçalanmış bir dünyada tüketicilerle daha iyi etkileşim kurmasına nasıl yardımcı olabileceğini belirleyen yeni anket bulgularını açıkladı.

Bugünün tüketicisi, markalarla etkileşime açık ve fikirlerini iletebilme fırsatına değer veriyor.

Yapılan araştırmada tüketicilerin 57%’si marka ile etkileşim kuruyor. Bu etkileşim kuranlar çoğunlukla; online yorum yapıyor , markaya direk ulaşıyor ya da markayı boykot ediyor.

 

Tüketicilerin neredeyse tamamı (93%) , markaların kamuoyuna tepki vermesi gerektiğine inanıyor.

Bu noktada iletişim ve karşılıklı anlayış şirketler için çok önemli oluyor. Katılımcıların yaklaşık 43%’ü şirket karşı bir görüş sunsa da anladığını ve bakış açısını duyduğunu gösterdiği sürece markalar tarafından dinleniyor olduklarını düşündüklerini söylüyor.

Tüketiciler genellikle markaların onları dinlediğini hissettiklerini fakat duyulmadıklarını söylüyorlar. Bu durum özellikle Z kuşağı için daha büyük oranda geçerli.

Her şeyden önce, tüketiciler duyulmak istiyor. Şirketler ve liderler, diyaloğu teşvik ederek tüketicilerle etkileşime geçebilir. Markaların ortaya çıkan her kamusal sorunla ilgili tavır alması gerekmese de, bir şirketin temel değerleri veya kimliğiyle örtüşen bir sorun olduğunda konuyu değerlendirerek aktif bir şekilde dinlediğini göstermek önemlidir.

 

Ruder Finn’in CEO’su Kathy Bloomgarden, “Anketimizin sonuçları günümüz tüketicisinin ilgisini çekerken dinlemeyi gösteren empatik bir liderlik tarzının önemini gösteriyor” diyor ve ekliyor “Bu araştırma aynı zamanda liderlerin ve şirketlerin kutuplaşan kamu meselelerinde taraf tutmaları gerekmediğini ancak hem olumsuz hem de olumlu görüşleri onurlandırarak tüm sesler arasında konuşmaya izin vermeleri gerektiğini öne sürüyor. Dinlediğini göstermek konuşmaktan daha önemli. Bunun, günümüzün liderlik tarzı ve liderlerin farklı görüşlere sahip gruplarla nasıl ilişki kurduğunu belirleme konusunda önemli etkileri var.” 

Günümüzde markalar tüketicilerin bu isteklerine cevap verebilmeli ve onları daha çok “duymaya” başlamalıdır.