Yeni yıl, yeni başlangıçlar demek madem; o başlangıç, yeni pazarlarda olsun istemez misiniz? 

Endişe ya da tereddüt etmeniz doğal; çünkü bilinmeyenden herkes korkar. Ama sığ denizler, bilindik sular da bir yere kadar. Şimdi açık denizler, sizi bekler…

Belki s-ticaret yapıyorsunuz belki de e-ticaret. O hâlde ufukta e-ihracat var demektir. Sonuçta her işletme büyümek ister, yanılıyor muyuz? 

İç pazarda sınırlar belli; e-ihracat yapmaya hevesli iseniz dış pazarda sınır sizsiniz 😉 

Ülke ülke dolaşmadan, şube açmak zorunda kalmadan, minimum yatırım ile maksimum müşteriye 7/24 ulaşma fırsatına kim hayır diyebilir?    

Biz de öyle tahmin etmiştik ☺ 

Şimdi e-ihracat yapanların kazanımlarına gelin yakından bakalım.  

E-İhracat Neden Şart? 

İhracat deneyimi olanlar bilir; zordur, yorucudur, maliyetlidir geleneksel ihracat… Uygun pazarı bulacaksın, o pazarda distribütör ya da iş birliği yapacağın firmayla buluşacaksın, operasyonel süreçlere katlanacaksın, olası ek masraflara her daim hazırlıklı olacaksın vs. vs. İnsanın gözü korkuyor doğrusu… 

Peki ya e-ihracat? Bu aşamada seçenekler muhtelif…  Kolaydan zora ya da yapacağınız satış rakamına göre azdan çoğa sıralamak gerekirse sizi  3 seçenek bekliyor. 

  • Sosyal medya ile e-ihracat, bu yola çıkmak için en kolayı. Ama daha çok dar alanda kısa paslaşmalar için uygun. 
  • “Yok ben azla yetinemem” diyenlere, Amazon ve Alibaba.com gibi pazaryerleri üzerinden e-ihracat yapmalarını öneririz. Ama buralarda da rekabet diz boyu bilesiniz… Hani hazırlığınızı ona göre yapın.
  • Son seçenek büyük düşünenler için geliyor ☺ Kendi siteniz üzerinden e-ihracat. Hâliyle hazırlık süreci de sancılı geçiyor. Tecrübe, uzmanlık, bilgi birikimi, ciddi altyapı hazırlıkları gerektiriyor. Ama uzun vadede markalaşma ve kendi alanınıza yatırım adına, atabileceğiniz en büyük adım bu inanın!

E-İhracat Nasıl Olacak?

Kişi kendini bilir düşüncesiyle sizin için ‘hangisi uygun’ diye sormayacağız. Onun yanıtı sizde. Bizde olan, bu süreçlerin her biri için nasıl hazırlık yapmanız gerektiği… 

İster ilk ihracat deneyiminiz olsun, ister yıllarınızı ihracata vermiş olun; e-ihracatın kendine özgü kuralları var. Üstelik dijital dünyanın bir gereği olarak sürekli güncellenen kurallar bunlar. İşte bu nedenle e-ihracatta varım demek için önce kurallarını öğrenmeniz gerek. Satış rakamlarında istediğiniz başarı, sonrasında gelecek. 

E-ihracat sürecinde dikkat etmeniz gerekenleri, yeni başlayanlar için hata yapmadan ilerlemenin yollarını, yola çıkmış olanların ise takıldıkları noktaları ve daha iyi sonuçlar almak için yapılması gerekenleri buradan öğrenebilirsiniz.