İnternet’in hayatımıza girmesi ile yeni pazarlara girişi daha hızlı, basit ve ekonomik bir şekilde deneme olanağına sahip olduk. Doğru çevrimiçi araçların kullanılması ve dijital pazarlama ile en küçük teşebbüsten, tecrübeli işletmelere kadar herkes e-ticaret yapabilir hale geldi.

Bu anlamda yeni pazarlara açılırken bazı noktalara dikkat etmek gerekir.

Hedef Pazar Araştırması:

  • Ürün veya hizmetinizin hangi pazarlara hitap edeceğini, İnternet’te yapılan aramalardan tahmin edebilirsiniz. Google’ın “Global Market Finder” aracı ile ülke bazındaki anahtar kelime aramalarını, teklif tahminlerini ve rekabeti bulabilirsiniz. Bu rakamlar hedef ürün ya da hizmetiniz ile ilgili ülkedeki aranma hacmini ve rekabeti gösterecektir.
  • Hedef kitlenizin ürün ya da hizmetinizden beklentilerini öğrenin. İnternette bulabileceğiniz araştırmalar, anket sonuçları farklı pazarları daha iyi anlamanızı sağlayacaktır.

 

İşletmenize Uyarlama:

  • Hedeflediğiniz pazarlardaki “dijital modelleri” inceleyin. Karmaşık E-Ticaret modellerinden kaçının, karışık ve karma teklifler yerine daha sade bir yapı ile tüketicinin karşısına çıkmanız size daha hızlı adapte olmalarını sağlar.
  • Uluslararası pazar için oluşturduğunuz ekibi diğer ekibinizden ayırın. Bu ekip söz konusu pazara odaklanarak, projelerini daha kısa sürede ve daha sorunsuz bir biçimde geliştirme şansı bulacaktır.
  • Uluslararası Pazar tecrübesine sahip bir uzmanı ekibin başına getirin. Bu şekilde, işletmenin stratejik kararları alınırken, ürünler, fiyatlandırma ve pazarlama gibi alanlarla ilgili üst düzey kararlar alınırken olası uluslararası etkinin hesaba katılmasını sağlar.

Yerelleştirme:

  • Farklı pazarların tüketici davranışları ile ilgili önsezilerde bulunmayın ya da ülkeniz gibi hareket etmeyin. Yapılan farklı analiz araçlarını ve araştırmalardan yararlanın. Bu şekilde, siteniz, ürünleriniz, pazarlamanız veya fiyatlandırmanızda gerekli uyarlamaları yaparken aynı zamanda pazardaki değişikliklerin nabzını da tutabilirsiniz.
  • Web sitenizin dil ve para birimini seçerken yerelleştirin. Ancak bazı pazarlarda yerelleşme dinamiklerine dikkat edin. Örneğin Hollandalıların %87’si İngilizce bildiği için sitenizi kitlenin diline çevirmeniz gerekmeyebilir. Diğer taraftan Polonyalıların %95’i lehçe siteleri tercih etmektedir.

 

Etkileşim:

  • E-Ticaret’in maliyeti, geleneksel bir işletme kurma maliyetinden çok daha düşüktür. Yerel personel istihdamı, ofis tutma ve mağaza açma gibi zorunluluklarınızdan uzaklaşmış olursunuz. Bu nedenle birçok yeni pazarda ürün ya da hizmet satışınızı test edebilirsiniz.
  • Hedef kitlenize ulaşmak için farklı dijital pazarlama kanallarını kullanın. E-Ticaret sitenizin var olması hedef kitlenin size ulaşması için yeterli değildir. Marka bilinirliğiniz ve ulaşılabilir olmanız hayati önem taşır. Yaptığınız tüm çalışmaları ölçün ve test edin bu şekilde doğru bir şekilde genişleyebilirsiniz.