E-ticaret, dünyada olduğu gibi ülkemizde de sahip olduğu potansiyeli her sektörde önemli bir büyüme ivmesine çevirmiştir. Mobilya sektörü yakın geçmişe kadar perakende mağazacılığı ve dönemsel olarak farklı satış stratejileri ile hedef kitlesine ulaşıyordu. Günümüzde alternatif bir kanal olan e-ticaretin gelişmesi ile diğer birçok sektörde olduğu gibi mobilya sektöründe de daha az maliyet daha fazla kazanım elde edilen online platformlar tercih edilmeye başladı.

 

Tüketici davranışları ve seçimleri değişim göstermeye başlayınca, mağaza perakendeciliği gelişirken, e- ticaret perakendeciliği de ortaya çıkarak hem gelişti hem de çok kanallı süreçlere geçilmeye başlandı. 2016 online satın alma istatistikleri de gösteriyor ki, kullanıcılar internetten mobilya araştırmaya ve satın almaya hevesli.

Kaynak: Statista

 

 

 

Teknoloji sayesinde pazarlama alanında her gün yeni bir devrim yaşanıyor. Bu devrime ayak uyduramayan markaların gelecekte ayakta kalma şansı yok. Bu nedenle mobilya firmalarının kendilerini özellikle dijital alanda iyi hazırlamaları gerekli.

E-Ticaret’in Avantajları:

Dijitalleşmenin ve online satış imkanının artması perakende sektörüne büyük avantajlar getirdi.

  • Markalar arasında daha rekabetçi fiyat politikaları sağlanmış oldu.
  • 3D uygulamalar sayesinde ürünlerin tanıtımı çekici hale geldi, renk, kumaş ve tasarım detayları mağazaya gitmeden de ulaşılabilir oldu.
  • Tüketiciler, ürün ve marka hakkında bilgiye hızlıca sahip olabiliyorlar. Bununla birlikte markalar da tüketicilerin eğilimlerini gözlemleyebiliyorlar.
  • Dijitalleşme ile ürünler kişiselleşebilir, karşılaştırılabilir ve diğer bütünleyici ürün ve hizmet çözümlerine ulaşılabilir hale geldi.
Online Pazarlamada Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Yeni nesil pazarlama çözümleri, markaların ürünlerini daha fazla noktada sergilemelerini bununla birlikte tüketicilerin beğeni ve fiyat karşılaştırması yapabileceği bir ortam sağladı. Kullanıcılar marka/mağaza/ürün seçimlerinde fiziksel mağazadan satın alma yapacak olsalar bile önce internette karşılaştırma ve ürün hakkında araştırma yapıyorlar.

Bu nedenle, kullanıcılar için internet sitesinin kullanımının kolay olması, ürünlere karşı olan beğenide etkili hale geliyor. İnternetten mobilya satışında başarılı olabilmek için, sistemin doğru süreç yapısı ile sürdürülebilir şekilde çalışması, rekabetin olduğu piyasa şartlarında sorunsuz bir süreç yönetimi ile müşteri memnuniyeti sağlamak gerekli.

Web sitenizi hazırlarken teknik ve tasarım süreçlerini derinlemesine analiz ederek yapılandırmanız gerekli. Hedef kitleyi tanımak, davranışlarını incelemek, demografik ve sosyal yapılarına uygun tasarımların hazırlanması, kullanıcı deneyiminin ön planda olması büyük önem taşıyor.

Tüketiciler tercihlerini yaparken, teslimat süresi, müşteri hizmetleri ve iade şartlarına dikkat ediyor. Bunlarla birlikte mobilya sektörünün en belirleyici özelliği rekabetin yüksek olması. Bu nedenle kullanıcının internette gezinirken gördüğü bir ürünü satın almaya karar verebileceği bir ortamda dikkat çekici, kolay incelenebilecek, özgün tasarım ve fikre sahip web siteleri tasarlanmalıdır.

Tabii sadece internet sitenizin var olması yeterli değil, mobil cihazların artışı ile kullanıcıların arama yaptığı ya da online da yer aldığı anda yakalamak çok daha önemli hale geldi. Bunun için mobil uyumlu web sitenizin olması ile birlikte, sosyal medyada da hem görünür hem de aktif yer alıyor olmanız gerekli.

Bir mobilya firmasının geniş kitleler tarafından benimsenmesi için; dijital kanallar etkin bir şekilde yönetilmeli, kullanıcıların duygu ve düşüncelerini paylaşmalarına olanak sağlanmalı, tüm dijital platformlar birbiri ile entegre olmalı ve sonucunda tüm bu çalışmalar ölçümlenmeli, sonuçları değerlendirilmeli.

E-Ticaret Dergisi Köşe Yazısı, Burcu Karadağ