Dijital pazarlamanın bizim için en kıymetli tarafı, kuşkusuz ki dünyanın herhangi bir yerinde var olan hedeflediğimiz kişiye dijital pazarlama araçlarını kullanarak ulaşabiliyor olmamız.

Yıllarca ihracat ekibinde çalıştığım süreçte bu kadar aktif kullanılmayan dijital araçlar nedeni ile hedeflediğimiz ülkelerdeki doğru kitleye ulaşmak çok daha zor ve zaman alan bir süreç halindeydi. Ancak şimdi çok daha kolay ve kısa sürede bu kişilere ulaşmak mümkün.

İhracatta kullanabileceğimiz dijital pazarlama araçlarının başında Google geliyor. Hem arama reklamları ile hem de görüntülü reklam modelleri ile hem marka bilinirliği sağlayabilir hem de sattığımız ürün yada hizmete ulaşmak isteyenleri bulabiliriz. Daha sonraki yazılarda da bu alanda dikkat edilmesi gerekenler ile ilgili detaylı paylaşımlarda bulunacağım.

Bir diğer mecra YouTube, dünyanın ikinci arama motoru olan YouTube bir çok ülkede kullanılan araçların en başında geliyor, Dolayısı ile hem hedeflerken hem de içerik üretirken bu mecrayı es geçmemek gerekir.

İhracat süreçlerinize katkı sağlamak için kullanmanız gereken diğer araçlar tabiiki sosyal medya araçları bunlarla ilgili detaylı bir yazı yazdım linkten ulaşabilirsiniz. Öncelikle yapmanız gereken hedef ülkelerinizi belirleyip her ülke için ayrı dijital pazarlama stratejisi belirlemeniz gerekiyor. Ve bu strateji çerçevesinde hem içerik paylaşımlarını hem de reklam planlamanızı yapmalısınız.

Ve bir de ülke özelinde kullanılan dijital pazarlama araçları var, bunları da araştırarak belirlemeniz bu alanları da aktif kullanmanız sizi hem yerel alanda bulunmanıza hem de rakiplerinizden bir adım öne çıkmanıza olanak sağlar.

Herhangi bir konuda desteğe ihtiyacınız olursa bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Yazar: Burcu Karadağ