Daha önceki yazılarımızda dijital pazarlamada 5 ana prensipten ve bunlardan hedefleme ve bütçe belirlemeden bahsetmiştik. Okumadıysanız;

https://dijip.com/dijital-pazarlama/dijital-pazarlamada-5-ana-prensip/

https://dijip.com/dijital-pazarlama/dijital-pazarlama-butcesi-belirleme/

https://dijip.com/dijital-pazarlama/dijital-pazarlamada-olcumleme/

4- Operasyon

Dijital pazarlama araçlarının farklılaşması ve sürekli gelişim göstermesi nedeni ile iyi bir operasyon planlaması gerekli. Çok sayıda kanalı düzenlemek, karma kampanyaları yönetmek ve harici bir iş ortakları ile çalışmak modern pazarlama sürecini yönetim açısından karmaşık bir hale dönüştürmektedir.

Bu aşamada verimli iş süreçleri için operasyonel pazarlama yönetiminizi geliştirmeniz gerekir. Nasıl mı?

  1. Herkesin aynı yönde hareket etmesini sağlayın. Yazımızın ilk bölümünde de anlattığımız hedeflerinizi açık ve belirleyici şekilde tüm ekip ile paylaşmanız gerekir. Hedeflerinize ulaşmak için atılacak adımları ve tüm ekip üyelerinin sorumluluklarını bilmeleri aynı yönde ve birlikte hareket etmelerini sağlayacaktır.
  2. Karar verme yapısını ve operasyonel yapıyı tanımlayın. Oluşturduğunuz ekibin bireysel rollerini belirleyerek olası çakışmaları ve gereksiz kaynak tüketimini engelleyebilirsiniz. İnsanların açık bir şekilde sorumluluklarını belirttiğiniz zaman belirlenen hedefleri takip ederek, bu hedeflere ulaşabilecek daha güçlü bir takım oluşturmuş olursunuz. Pazarlama operasyonları birden fazla takım ile geliştirilir, bu nedenle karar vericilerin de kimler olacağını önceden belirlemelisiniz.
  3. Pazarlama performansını ölçmek için verileri kullanın. Dijital pazarlama performansın sürekli ölçülmesine ve stratejinin düzenlenmesine olanak sağlarlar. Bu sayede hedefe ulaşmak için daima doğru yolda ilerlemiş olursunuz. Performans göstergelerini belirlemek ve onların satış ve işletme hedeflerine yakın olduklarından emin olmak için düzenli rapor oluşturun. Veri analizleri ile süreçlerinizi yönlendirin ve pazarlamanın etkisini arttırın.
  4. Teknolojiden faydalanın. Süreçlerinizi iyileştirmek ve doğru yönetim için teknoloji size yardımcı olabilecek bir olgudur. Pazarlama süreçlerinize uygun teknolojileri kullanın. Asana, Basecamp, Google Docs ve Dropbox gibi araçlar klasik yoğun emek getiren ve zaman tüketen görevlerin kolay bir biçimde yapılabilmesini sağlarlar.

 

5- Optimizasyon

Ölçümleme çalışmasının sonuçlarına göre reklamlarınızı optimize edebilir, dolayısıyla maliyetlerinizi belki de yarıya indirebilirsiniz. Maliyetlerinizi azaltmanıza rağmen satışlarınızın hızlıca yükseldiğini farkedeceksiniz.

Örnek: Linkedin Reklamları

Hatalı örnek: Bir kere reklam açıp, bu Linkedin çok pahalı diye söylenip, diğer dijital pazarlama kanallarına dönmek.

Doğru örnek: Ölçümleme sonuçlarına göre doğru optimizasyon çalışmalarına başvurup, maliyetleri azaltma çalışmalarına başlamak.